Bieszczady zaliczane są do najbardziej pustych, tajemniczych i dzikich gór w Polsce. To właśnie do nich warto się udawać w czasie pandemii koronawirusa, gdyż to najrzadziej zaludnione góry pod kątem turystycznym, a co za tym idzie najbezpieczniejsze. Wiele artystów przywoływało Bieszczady w swych utworach. Byli to między innymi Stachura, Janicki, Stare Dobre Małżeństwo oraz Wolna Grupa Bukowiny. Jakie zatem atrakcje turystyczne w Bieszczadach są obowiązkowe do zobaczenia?
Argumenty za urlopem w Bieszczadach
Jak już wspomniano Bieszczady należą do najbardziej dzikich i pustych gór w Polsce. Oferują one dość sporą dawkę świeżego powietrza, ciszy i kontaktu z przyrodą. To także miejsce, w którym spotkać można wiele interesujących osób. Widoki jakie prezentują Bieszczady zapierają dech w piersiach. Krajobrazy te najlepiej podziwiać wiosną, kiedy łąki zapełniają się kwiatami, a drzewa pokrywają liście. Piękne widoki zastać można również wczesną jesienią, gdy drzewa przybierają kolor czerwony, a trawy lekko rudawy.
Okres letni jest najlepszy na górskie wędrówki, gdy dzień jest dłuższy i pogoda zwykle sprzyja wyprawom w góry. W tym okresie baza noclegowa jest najbardziej rozwinięta. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku atrakcji turystycznych i wydarzeń kulturalnych. Zimą, Bieszczady zamieniają się w raj dla narciarzy. Szczególnie tych zafascynowanych narciarstwem biegowym, ponieważ znajduje się tutaj wiele pustych szlaków biegowych. Jak widać wyjazd w Bieszczady w każdą porę roku wydaje się być dobrym pomysłem.
Największe atrakcje turystyczne w Bieszczadach
Zastanawiając się nad tym jakie atrakcje turystyczne w Bieszczadach można spotkać, to przede wszystkim turystyka górska. Wyprawa w Połoniny jest najczęściej wybieraną trasą przez turystów. Królową wśród połonin jest Połonina Caryńska, z której widać wierzchołki Tarnicy, Magury Stuposiańskiej, Otrytu, Wielkiej Rawki i Połoniny Wetlińskiej. Mówi się, że przy dobrych warunkach atmosferycznych z Połoniny Wetlińskiej można zobaczyć Tatry. Piękne krajobrazy rozpościerają się także z południowego szczytu Smereka, który jest przedłużeniem Połoniny Wetlińskiej. Najbardziej znanym punktem turystycznym Połoniny jest najwyżej położone w Bieszczadach schronisko zwane „Chatka Puchatka”.
Świetną trasę turystyczną stanowi wyprawa na masyw Rawek. To rzadziej wybierany szlak przez turystów. Szlak prowadzi z Przełęczy Wyżniańskiej, znajdującej się obok Bacówki PTTK „Pod Małą Rawką”(latem punkt gastronomiczny serwuje ciepłe posiłki) aż po Małą Rawkę, a następnie Wielką Rawkę. Ze szczytu rozpościerają się przepiękne widoki na Połoniny - Caryńską i Wetlińską.
Częściej wybieranym szlakiem jest trasa prowadząca na masyw Tarnicy. To najwyższy szczyt polskich Bieszczad. Szlak rozpoczyna się od strony Ustrzyk Górnych i Widełek albo z pętli Wołosatego. Trasa z pętli zaczyna się niezachęcająco, jednak po pokonaniu doliny podziwiać można piękne ramię Rozsypańca i Halicza, a także samą Tarnicę z różnych perspektyw. Wyjście na Tarnicę wymaga poświęcenia całego dnia na pokonanie trasy w jedną i drugą stronę.