Kijki narciarskie są niezbędnym elementem wyposażenia narciarskiego. Zapewniają równowagę, pomagają w pokonywaniu zakrętów. Sprawdzą się świetnie nie tylko podczas jazdy na nartach, ale również w nordic walking, wspinaczce górskiej. Możesz je też śmiało zastosować, ucząc się jeździć na łyżwach. Są nie tylko stylowe, ale też praktyczne i wytrzymałe. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, wybierając kijki.
Do czego służą kijki narciarskie?
Jeżdżąc na płaskich terenach, zawsze możesz się odepchnąć kijkami. Przeznaczone są przede wszystkim do średnio zaawansowanych i zaawansowanych narciarzy. Na wczesnym etapie nauki raczej przeszkadzają niż pomagają. W pierwszej kolejności uczeń powinien skoncentrować się na zachowaniu równowagi. Dopiero, gdy opanuje podstawowe ruchy i lubi wyzwania, powinien zwrócić na inne elementy narciarskiego wyposażenia.
Na rynku znajdziesz kilka typów kijków. Dostosowane są do różnych stylów jazdy. Wykonane są z różnych materiałów.
Uprawiając narciarstwo alpejskie, należy pamiętać o prawidłowej postawie. Dłonie i ramiona ustaw z dala od ciała. Dzięki temu łatwiej utrzymasz równowagę. Bez względu na to, czy jesteś amatorem, czy profesjonalistą, pamiętaj, że kijki powinny stanowić przedłużenie ramion. Plecy stają się zaokrąglone i mniej napięte. W ten sposób możesz wygodniej i szybciej jeździć na nartach.
Wybierając kijki, zwróć też uwagę na narty. Nowoczesne volkl racetiger sc wyróżniają się świetnym stosunkiem jakości do ceny. Wyróżniają się wyrazistą grafiką w intensywnych kolorach. Wyposażone są w płytę i tłumik UVO. Doskonale tłumią drgania. Zapewniają stabilność i wygodę. Są bardzo zwinnie, pozwalają błyskawicznie pokonywać zakręty. Mają lżejszy drewniany rdzeń i poszerzoną geometrię. Na uwagę zasługują też doskonałe wiązania Xmotion. Są lekkie, krótkie i szeroko osadzone na narcie.
Na co warto zwrócić uwagę, wybierając kijki?
Kijki narciarskie są sprzedawane w parach i mierzone w odstępach co pięć centymetrów. Pamiętaj, że właściwy rozmiar kijka jest niezwykle ważny. Jeśli będzie zbyt długi, utracisz kontrolę i szybkość. Trudniej będziesz wchodził w zakręty. Pojawią się problemy z dynamiczną zmianą pozycji. Z kolei za krótki kijek spowoduje, że będziesz zbyt daleko wysunięty do przodu. Warto jednak pamiętać, że wielu narciarzy początkujących i freestyle używa znacznie krótszych kijków.
Para z wyższej półki zapewnia lepszą równowagę i wygodę. Droższe kijki mają ergonomiczne uchwyty, dopasowujące się do anatomicznego kształtu dłoni. Zwróć też uwagę na to, z jakiego materiału zostały wykonane. Kijki dla juniorów i początkujących najczęściej są aluminiowe. Są cięższe niż modele z włókna węglowego lub innych zaawansowanych technologicznie materiałów. Do ich największych atutów można zaliczyć trwałość i atrakcyjną cenę. Kijki kompozytowe są bardziej elastyczne i trwalsze niż standardowe aluminium. Można je delikatnie zginać, bez obawy, że się uszkodzą. Włókno węglowe zwykle stosowane jest w zaawansowanych i specjalistycznych kijkach. Wyróżniają się świetnym stosunkiem wytrzymałości do masy. Są ultralekkie.